Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem I. díl
25 března, 2019
První závod letošního ročníku Czech Swimrun Tour (Orlík, 18.května 2019) se nezadržitelně blíží a proto jsme se rozhodli zveřejnit sérii článků o swimrunu. Vedle zajímavostí Vám přinesou i praktické rady ohledně tréninku, vybavení nebo výběru parťáka na den D.
Autorem článků je jeden z nejzkušenějších swimrunnerů nejen v České republice – Petr Vabroušek, který v loňském roce úspěšně reprezentoval český swimrun na MS ve Švédsku a zúčastnil se také závodu na Slapech v rámci Czech Swimrun Tour. Za poskytnutí souhlasu se zveřejněním Petrovi děkujeme.
Když se v roce 2002 ve Švédsku při klasické hospodské debatě hecovali bratři Andessonovi se svými kamarády nad ubrouskem s mapou místního souostroví, zda by bylo možné vzdálenost mezi ostrovy a přes ně zvládnout jen vlastními silami, nikdo by si asi nemyslel, že právě vzniká jeden z největších fenoménů vytrvalostního sportu současnosti. Podobně jako při hospodské hecovačce na Havaji v roce 1978. A podobnosti tím zdaleka nekončí… První 80km dlouhý závod tehdy vítězné dvojici trval 26 hodin. Dnes to na 75km (65 běh a 10 plavání) při ÖTILLÖ (doslova “z ostrova na ostrov”) Swimrun Mistrovství světa profíci zvládají mezi 8-9 hodinami… Z původního osamělého unikátního závodu je dnes asi nejžhavější novinka mezi multisporty – SWIMRUN.
Po celém světě závody přibývají geometrickou řadou a i u nás už máte možnost zazávodit si v seriálu SWIMRUNTOUR.CZ. Na Mistrovství světa se pak musíte kvalifikovat pomocí pódiového umístění na jednom z ÖTILLÖ Merrit závodů rozesetých po celé Evropě a v USA, případně pomocí rankingu, který se z těchto závodů dlouhodobě počítá. Vzhledem k tomu, že na MS se podívá jen limitované množství 170 párů (mužské, ženské a mix), je pravděpodobnost, že se vám to podaří velmi blízká té, se kterou se Ironmani dostanou na MS Ironman na Havaji…
Swimrun rozhodně není odrůdou triatlonu nebo aquatlonu. Byť se to mezi jeho účastníky samozřejmě hemží triatlety. V první řadě jde o závod dvojic (kvůli bezpečnosti), i když se už objevují i ojedinělé výjimky v podobě kratších závodů jednotlivců. Závody se odehrávají v divoké přírodě a délky jednotlivých úseků se mění od 50m do 22km. Zpravidla jich podle celkové délky (10-90km) bývá 10-40). Diktují to přírodní podmínky. Buď se plave jako u originálu v moři mezi ostrovy a ty se pak přebíhají, nebo se naopak běhá mezi jezery či řekami a ty se přeplavávají. Na účastníky tak čekají nejen pestré délky, ale také podmínky. Plavat můžete ve vodě ledové, teplé, klidné či zvlněné, po proudu či proti proudu, v hloubce nebo na mělčině. Běh pak bývá nejčastěji formou trailů, ale najdou se i asfaltové úseky, přelézání skal, vysoká tráva, hustý podrost,… Běžecké úseky bývají značeny fáborky nebo šipkami, plavecké jen velkou bojkou na začátku a na konci. Takže u těch delších hraje velkou roli i schopnost plavat rovně a orientovat se. Občerstvovaček nebývá mnoho a nic z nich nesmíte odnášet. Velmi přísně se dbá na ekologii a tak vše co máte u sebe, musíte vždy donést až do cíle (vybavení, oblečení, obaly,…). Závodníci se musí pohybovat po vyznačené trase společně a nesmí se od sebe vzdálit na více než 100m na běhu a na 10m ve vodě. Nesmíte přijmout jakoukoli pomoc mimo občerstvovací stanici.
autor: Petr Vabroušek (www.petrvabrousek.cz, facebook).
Snahou Czech Swimrun Tour je uspořádat závody, které se budou blížit originálu tak, jak ho právě popsal Petr. Lokality, které pro závody vybíráme (pro letošek Orlík, Dalešice a Slapy), jsou na české možnosti jedinečné a zaručují silný swimrunový zážitek.
Příští týden se můžete těšit na pokračování, které přinese cenné rady ohledně tréninku.
pořadatelé Czech Swimrun Tour
Ostatní články ze série Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem
Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem II.
Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem III.
Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem IV.