Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem IV. díl
15 dubna, 2019
Poslední díl z minisérie o swimrun, kterou Vám ve spolupráci s Petrem Vabrouškem přinášíme před začátkem swimrun sezony 2019 v České republice. Dnes o tématu, které je právě pro swimrun velmi specifické – o výbavě a doplňcích pro závod.
VYBAVENÍ
K tomu povinnému obvykle patří:
PLAVECKÁ ČEPICE OD POŘADATELE – tu je nutno mít na hlavě při plavání, na běhu ji můžete sundávat kvůli možnému přehřívání. V chladnější vodě se doplňuje ještě termo čepicí z neoprenu.
PÍŠŤALKA – stačí malá plastová, pro přivolání pomoci
STARTOVNÍ ČÍSLO – očíslovaný trikot
(MAPA ZÁVODU V NEPROMOKAVÉM OBALU) – u delších tras
KOMPAS – stačí i GPS hodinky s touto funkcí
MENŠÍ LÉKÁRNIČKA – obsah případně specifikuje pořadatel v propozicích
NEOPREN – u závodů s chladnějším plaváním. Na trhu už jsou neopreny vyrobené speciálně pro swimrun (např. Alliance od www.blue70.cz), které mají krátké nohavice optimalizované pro běh, dlouhý rukáv, který lze libovolně zkrátit, zip vepředu pro rozepnutí při vyšší teplotě na běžecké části, vnitřní i vnější kapsy na vybavení a doplňky stravy… Používá se také odolnější povrchová úprava pro obtížnější vylézání z vody nebo prodírání se podrostem. Pro první zkoušku na kratších distancích vystačíte i se svým triatlonovým neoprenem nebo u teplejší vody také jen triatlonovou kombinézou.
K volitelnému vybavení nejčastěji patří:
BĚŽECKÉ BOTY – obvykle vystačíte s botami odpovídajícími podmínkám běžeckých úseků, ale i zde už existují speciály pro swimrun (např. OT Comp od Salmingu). Výhodou je svršek, který pouští vodu ven a trailová podrážka, která dobře drží na mokrém podkladu.
PLAVECKÉ BRÝLE – důležitý je skvělý rozhled a používají se proto hlavně širší silikonové očníky. Často s polarizační úpravou proti slunci (např Hydravision od Bluseventy). Ujistěte se, že se vám nebudou mlžit ani po opakovaném sundavání a nasazování. Při běhu zůstávají obvykle na čele nebo na krku. Proti mlžení nejlépe funguje vlastní slina a vypláchnutí před startem závodu. Jeden rezervní pár pro dvojici stojí za zvážení (roztržení popruhu, ztráta při běhu,….).
PULL-BOY (piškot) – vzhledem k tomu, že se plave v běžeckých botech a kopání je tudíž neefektivní, pomáhá piškot nadlehčovat nohy. Bývá s 1-2 popruhy, které umožní jej při běhu přetočit na bok stehna. Dobře zvažte velikost. Mohou mít až 100x60cm! Otázka je, jak by se takovými pak běželo…
PLAVECKÉ PACKY – stejně jako piškot jsou povoleny jako kompenzace plavání v botech. Pozor na vhodnou velikost. Příliš velké už vás nemusí zrychlit, případně vám po několika úsecích odejdou ramena. A na běhu je stále nesete… Alternativou pro chladnější plavání jsou neoprenové rukavice (s meziprstními blánami nebo bez).
KOMPRESNÍ PODKOLENKY – chce to kvalitní funkční materiál, který bude skvěle držet i v mokrém stavu (např. FXC od www.sls3.cz). I 40km běhu “namokro” se dá zvládnout bez puchýřů…
OPASKY A POPRUH – málokdy jsou oba v páru zcela výkonnostně vyrovnaní a tak ten rychlejší může toho pomalejšího “táhnout” za sebou. Obzvlášť ve vodě se díky tomu také výrazně usnadní orientace (vyhlíží jen ten první) a navzájem se neztratíte ani ve větší mase závodníků.
PLOUTVE – v tomto případě ale počítejte s přezouváním mezi úseky a jejich nesením na běhu. V tomto případě nepotřebujete piškot, protože kopete i při plavání. V praxi se moc nepoužívají, protože nevyváží nezbytné zdržení při jejich nasazování a sundavání a komplikují výlez z vody.
ŠPUNTY DO UŠÍ – pro plavání v hodně ledové vodě a pro ty, kteří mívají problémy s rovnováhou. Myslete na to, že při běhu je budete z uší vyndávat, takže je dobře upevněte (spojující šňůrkou), ať je neztratíte.
PLOVOUCÍ BÓJE – můžete je při plavání táhnout za sebou a v případě potřeby se jich chytit a odpočívat. Opět je to ale vybavení navíc a v praxi se moc nepoužívá. Riziko utonutí ve dvojici, v neoprenu a s piškotem je zcela minimální.
NEOPRENOVÉ LÝTKOVÉ NÁVLEKY – nabízí se jako doplnění nebo alternativa piškotu pro nadlehčování nohou s botami. Výhodou proti piškotu je to, že můžete nohami kopat. To však může být nepříjemné pro vašeho parťáka plavajícího za vámi. Mohou sloužit i jako ochrana v hustším porostu. Na druhou stranu se budete při běhu v nich více zahřívat.
autor: Petr Vabroušek (www.petrvabrousek.cz, facebook).
pořadatelé Czech Swimrun Tour

Ukázka vybavení pro závod swimrun
Ostatní články ze série Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem
Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem I.
Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem II.
Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem III.