Swimrun krok za krokem s Petrem Vabrouškem III. díl

8 dubna, 2019

Třetí pokračování ze série článků o swimrun v podání Petra Vabrouška se věnuje hledání a  výběru parťáka. Jak už většina z Vás ví, všechny závody Czech Swimrun Tour jsou vypsány pro dvojice a nalezení vhodného parťáka je věcí, kterou musí řešit každý. 

PARŤÁK

Jedno z mnoha kouzel swimrunu (třeba ve srovnání s triatlonem) spočívá ve sdílení přípravy i závodu samotného s parťákem. Sdílená radost, dvojitá radost, sdílená bolest, poloviční bolest… Jak najít toho vhodného? Pokud je vaším cílem si závod v pohodě užít a dokončit v limitu, tak určitě neuděláte chybu, když oslovíte nejlepšího kamaráda do nepohody, se kterým je největší sranda. Když vás ale láká vidina umístění na pódiu (pozor – věkové kategorie se tady tradičně nevyhlašují – jen nejlepší tři mužské, ženské a mix dvojice), měli byste se poohlédnout po někom, s kým si budete blízcí výkonnostně. Ideál, kdy budete stejně rychlí a vytrvalí v obou disciplínách je statisticky téměř nemožné dosáhnout. Nezaškodí ale, pokud rozdíl ve vaší výkonnosti bude poměrně malý a budete si rozumět lidsky (to je při dlouhém závodě v proměnlivých podmínkách velmi důležité). Pokud bude jeden trochu rychlejší ve vodě, poplave první a druhý se za ním může “táhnout” na popruhu. A totéž platí pro opačný případ, kdy je třeba ten druhý rychlejší na běhu. Pak může on táhnout toho prvního. Má to ale smysl jen při nepatrném rozdílu ve výkonnosti a i ten tažený musí makat na hraně svých možností. Pokud ten rychlejší bude táhnout moc, síly mu brzy dojdou a lépe spolupracující dvojice půjdou rychle před vás…

autor: Petr Vabroušek (www.petrvabrousek.cz, facebook).

Od letošního roku je všem swimrunnerům rovněž k dispozici neocenitelná pomůcka – swimrun seznamka. Jejím autorem je Petrův syn Filip, který prokázal swimrun společnosti parádní službu. Mrkněte na web swimrunny.co, nebo si stáhněte aplikaci ‚Swimrun world‘ (pouze pro iOS), která vám usnadní hledání partnera na swimrun napříč všemi závody nejen v České republice. Stačí se zaregistrovat a můžete si vybrat mezi ostatními zaregistrovanými závodníky podle jejich tempa na kilometr běhu a plavání.

Příští, tedy již čtvrté pokračování ze seriálu článků o swimrun, se bude týkat vybavení a těšit se na něj můžete opět již za týden.

pořadatelé Czech Swimrun Tour

Petr Vabroušek - Czech Swimrun Tour 2018 - Slapy

Petr Vabroušek se svým parťákem na Slapech seriálu Czech Swimrun Tour 2018