Závěr sezony na Slapech s osobnostmi českého swimrunu

26 srpna, 2019

Možná jste zaregistrovali ve startovních listinách, že na Slapech se na trati standard objeví dvě osobnosti, jejichž jména jsou nejen ve swimrun sportu velmi zvučná. Jedná se o Helenu Karáskovou Erbenovou a Petra Vabrouška.

Helena svou profesionální sportovní kariéru začala jako běžkyně na lyžích. Českou republiku reprezentovala více než deset let, zúčastnila se dvou Zimních olympijských her – Salt Lake City 2002 a Turín 2006 a mnoha světových šampionátů. Na ZOH v roce 2002 byla součástí české ženské štafety, které utekla bronzová medaile o 32 vteřin. Po ukončení lyžařské kariéry se začala věnovat triatlonu, především terénnímu a zimnímu. Z největších úspěchů jmenujme 30 vítězství v závodech světového poháru Xterra, 4x se stala celkovou vítězkou Xterra European Tour a k tomu ještě přidala několik titulů mistryně světa (zimní triatlon 2012-2013, Cross Trialon 2013 a Adventure race 2016).

Přechod na multisportovní dráhu pak Helenu přivedl i ke swimrunu, ve kterém exceluje především v posledních 2 letech. Loni se účastnila světové série Otillo Swimrun World Series 2018 a s parťákem Martinem Flintou vytvořili neporazitelnou dvojici. Vybojovali nejen celkové vítězství, když vyhráli 6 závodů ze 6, ale přidali i titul mistrů světa na závodě ÖTILLÖ ve Švédsku a navíc v novém traťovém rekordu (článek jsme přinesli zde). To byl opravdu snový vstup na světovou swimrun scénu. Obhajoby na Swimrun World Series se Helena letos musela vzdát po 2 závodech na Hvaru a Űto kvůli zdravotním komplikacím. Swimrun na Slapech je prvním závodem v Čechách, na který Helena nastoupí a je to tedy velká příležistost vidět jednu z nejlepších swimrunnerek světa v akci. Pokud se chcete o Heleně dozvědět více, navštivte její web nebo facebook.

Otillo Swimrun - Helena Karásková v cíli závodu

Otillo SwimRun World Tour series – Engadin

Petr Vabroušek je českým swimrunnerům již o něco známější, neboť ho mohli vidět a vyzpovídat na loňském závodě na Slapech. Vyhrál zde na trase standard spolu s Tomášem Martínkem a drží zde tak i rekord trati v čase 2:44:55. Letos se na stejné trati ukáže se svým synem Filipem, který již začíná prokazovat, že výborné nadání ke sportu je u Vabroušků jako doma.

Petr je většině veřejnosti známý především jako triatlet a ultravytrvalec. Výčet jeho úspěchů není třeba opisovat, raději se podívejte přímo ke zdroji. Je těžko uvěřitelné, že takový seznam úspěchů patří jednomu člověku. Navíc, Petr jakoby bořil představu o tom, že s rostoucím věkem je úspěchů méně. Stačí se podívat na některé výsledky z posledních třech let – první místo Ultraman Florida (10km plavání, 424km na kole, 84,5km běhu), 2x po sobě druhý na World Marathon Challenge (7 maratonů na 7 kontinentech během 7 dní), třetí na MS Ultraman Havaj nebo několik umístění na stupních vítězů v závodech MČR ve středním a dlouhém triatlonu. Petr je expertem na závody v extrémních podmínkách (mráz, pouště, vícedenní akce) a dovede o všem hezky povídat, jak jste se mohli přesvědčit např. v pořadu Hyde Park civilizace.

Ke swimrunu se Petr dostal až v posledních letech a podobně jako Helena se zúčastnil některých závodů světové série Otillo Swimrun World Series. Ve Francii v roce 2018 obsadil na dlouhé trati druhé místo a na mistrovství světa ve Švědsku, kde startoval s Tomášem Svobodou, obsadil 14. místo. Mimo závodění je Petr skvělým propagátorem swimrunu. Nejen tím, že o něm skvěle mluví a píše (např. 4 dílný seriál článků o swimrun zde), ale i tím, že pro české závodníky zajišťuje kvalitní vybavení (od neoprenů přes packy, pullbuoy a další). Dlouhodobě nabízí možnost zapůjčení swimrun neoprenu Czech Alliance, čehož nemálo z vás již využilo.

Petr Vabroušek - Czech Swimrun Tour 2018 - Slapy

Petr Vabroušek se svým parťákem na Slapech seriálu Czech Swimrun Tour 2018

Zajímají vás zkušenosti, zážitky nebo rady od těchto světoznámých osobností? Jak s Helenou, tak s Petrem bude možné prodiskutovat témata týkající se nejen swimrunu formou společné debaty, která proběhne právě na Slapech 7.9.

organizátoři