Swimrun s Klárou IV. – Co na sebe a co s sebou

11 května, 2020

Když člověk začíná s nový sportem, obvykle zjistí, že bude potřebovat nové vybavení. Protože ale ještě není jisté, jak se mu bude nový sport líbit, musí se rozhodnout, co potřebuje hned a co zatím počká.

K pořízení výbavy jsem mohla přistoupit v podstatě třemi způsoby. Nadšenec by si koupil špičkovou swimrun kombinézu, speciální boty do vody, elastické lano a nové velké packy. Možná by mi taková výbava dokonce pomohla dohnat, co zatím nemám natrénováno. Optimista by usoudil, že to napoprvé nějak zvládne s tím, co má. Závod bych absolvovala v elasťákách a přiléhavém tričku, na lano a packy bych se vykašlala a nějak to urvala. Třetí možnost je takový kompromis mezi oběma extrémy – něco nakoupím a něco zvládnu s tím, co mám.

Na běhání si docela věříme, ale bylo potřeba vyzkoušet plavání. Naštěstí máme kousek od domu malý rybník, který je pro to ideální. Dnes jsem tam tedy vyrazila ve svých teniskách a nové triatlonové kombinéze. Kombinéza byla můj kompromis mezi speciálním dresem a elasťáky s tričkem. Pořídila jsem ji levně, na první sezónu určitě vystačí a mimo swimrun ji ještě výborně využiju na kolo. Boty jsou moje starší běžecké adidasky, prý to s nimi bude ok, stačí si pořádně zavázat tkaničky. Ukázalo se, že při plavání s piškotem o botách prakticky nevím a i s mokrými se pak dá běžet. Dokonce jsem ani nemusela vrtat díry do podrážek, což je prý super způsob, jak zařídit, aby voda rychle odtekla z bot. Stejně bych nevěděla, jak na to.

Plavecké packy se ve vodě ukázaly jako fajn věc. Při běhu už trochu míň, ale dá se zvyknout na to, že se člověku bimbají na zápěstích. S lanem jsme dopadli o něco hůř. Sehnat elastické lano s karabinami na obou koncích je snadné, my jsme si ho pro dnešek provizorně každý zavěsili za gumicuk spojený v pase. Jenže parťákovi se lano pořád motalo do záběru; možná proto, že jsme moc neudrželi směr a každý plavali na jinou stranu. On zřejmě za kachnami, já za nutrií.

Až na potíže s lanem to tedy vypadá, že co do výbavy jsme na závod připraveni. V rybníku se ale také ukázalo, že jsme za ty poslední týdny skoro zapomněli plavat – nebo jsme se tak aspoň cítili. Naštěstí ještě máme trochu času. I když bazény otvírají nejdřív tak za dva týdny, v tom našem brčálníku se zatím trénovat dá.

PS (pozn. organizátorů): Díky partnerům seriálu Czech Swimrun Tour se pro Vás podařilo zajistit možnost zapůjčení téměř kompletního swimrunnerského vybavení. V omezeném množství budou k dispozici brýle, packy, piškoty, sady na spojení závodníků, nafukovací vaky/bojky a stejně jako v minulém roce i neopreny. Většinu z toho si můžete rezervovat již v momentě registrace na závod. Pokud byste měli o nějaké vybavení zájem, a neměli jej ještě rezervované, tak napište na registrace@swimruntour.cz. Čím dříve se ozvete, tím větší šance je, že se na vás ještě dostane.

Za možnost zapůjčení tohoto vybavení děkujeme partnerům Blueseventy a Swimaholic

PS2 (pozn. organizátorů): pokud stále váháte, zda si na závod vzít či nevzít neopren a jak ho použít, aby vám co nejvíce pomohl, mrkněte na video o plavání v neoprenu od Petra Vabrouška 😉