Swimrun s Klárou III. – trénink v době pandemie
2 dubna, 2020
Už tři týdny řeším naprosto zásadní otázku – jak se lze věnovat jakékoli smysluplné sportovní přípravě, když sedím zavřená doma, stejně jako všichni ostatní? Před měsícem jsem psala článek o tréninku na swimrun a malovala jsem si to hezky. Běžecký kurz, 2–3x týdně bazén a jakmile se oteplí, specifická příprava jako plavání venku, přechody, testování nového vybavení… To všechno bylo „předtím“. Současná realita je totiž naprosto jiná.
Například právě vybavení. Každý začátečník si před prvním závodem v novém sportu musí rozmyslet, jaké vybavení potřebuje, co už doma má a jestli má smysl něco nakupovat. My došli k závěru, že si pár věcí pořídíme a těšili se, jak je začneme testovat. Ale tím to (aspoň prozatím) také skončilo. Objednané zboží leží ve skladu v Polsku a obchodník netuší, kdy ho dokáže dodat.
S plaveckou přípravou to není o moc lepší. Nepatřím mezi ty šťastné (a odvážné), kdo mají na zahradě bazén a trénují v něm. Veřejné bazény jsou zavřené a na plavání v rybníku se necítím – v některé dny teplota klesá tak nízko, že padají teplotní rekordy, sněží častěji než v zimě – a navíc můj neoprén pořád ještě nedorazil… Zbývá tedy jen pověsit si na terase odporové gumy na tahání a nechat sousedy, aby si nás už napořád zařadili jako naprosté magory.
I přesto si někteří najdou způsob, jak trénovat plavání v době zákazu vycházení…podívejte se, jak to dělají v Kolíně 🙂
Mnohem lepší je to s běháním. Naštěstí máme pořád ještě možnost chodit do přírody, takže běžecký trénink v omezené míře může realizovat každý. Na běhání v roušce se dá zvyknout; jednomu kamarádovi se to dokonce zalíbilo natolik, že ho chce nastálo zařadit do běžecké přípravy. Osobně teď v přípravě neběhám příliš dlouhé trasy, ale zařazuji víc kopce a ve snaze maximálně se vyhnout lidem objevuji v okolí domova cestičky, o kterých jsem dosud neměla ani tušení. Rozhodně ale nejsem připravená běhat sem a tam po terase, jako to dělají lidi po celém světě. Ale zřejmě je to nový trend, tak jednou možná, kdo ví?
Důležité je pravidelně zařazovat fyzickou zátěž, i když alespoň v mém případě nedosahuje plné intenzity, jedu spíš takový udržovací režim. Navíc zjišťuji, že je trénink dobrý nejen pro udržení kondice, ale i pro vyčištění hlavy. Pak je snazší zůstat pozitivní a věřit, že to celé brzy skončí a my se v létě skutečně na těch závodech potkáme.
A na závěr inspirace pro všechny, kteří chodí plavat do přírody… plavecká „rouška“… 🙂