Swimrun s Klárou II. – Bez tréninku to nepůjde

5 března, 2020

Účast na swimrunu jsme začali plánovat někdy na podzim. Do termínu prvního závodu zbývalo luxusních 8 měsíců a my tak měli spoustu času na přípravu – vytvořit tréninkový plán a rozplánovat mezocykly, mikrocykly a tréninkové jednotky, nabírání objemu, zvyšování intenzity, modelaci soutěžních podmínek… Tolik tedy k teorii. Jak je to ale doopravdy?

Trénink v zimních měsících je opruz. Vážně. Přípravu tvoří spousta běhu a plavání, jenže… Když přijdu do bazénu, je mi zima. Do vody se mi ani moc nechce a při plavání se těším, až na konci půjdeme do páry. Na běh je zase čas až po práci, a tak běhám skoro pořád za tmy, s čelovkou a ve třech vrstvách oblečení. Motivovaná hlavně myšlenkou, že doma si pak dám vanu, skleničku vína nebo obojí.

Takže tak nějak trénuji, ale celou dobu se těším, až bude venku teplo a světlo. Až do tréninku zařadíme i ty zábavnější činnosti. Musíme přece nacvičit i orientaci na otevřené vodě, plavání na laně, plavání v botách (!) a střídání úseků běh/plavání. Už úplně vidím, jak takhle běžím kolem rybníka, přeplavu ho, zase ho oběhnu, zase do něj skočím… sledována nechápavými pohledy pejskařů.

Nabírání běžecké formy jsem mezitím vyřešila mazaně. Přihlásila jsem se na vedené tréninky Jdu běhat. Společné běhání (ladies only!) pod dozorem trenéra, to přesně potřebuju pro svou motivaci – a ještě se něco přiučím k běžecké teorii. A až mi tenhle cyklus tréninků skončí, už bude venku hezky a já budu běhat s radostí. Určitě!

Kamarád se mě ptal, co bych mu jako hobíkovi poradila do přípravy, kdyby chtěl swimrun taky zkusit. Došli jsme k pár základním tipům:

  • Pokud nejsi dobrý plavec, zapomeň na rychlost a věnuj se hlavně vytrvalosti.
  • Do běhu zařazuj fartlek, případně výběhy do kopce. Budou se hodit.
  • Tréninky doplňuj rozcvičením a protažením, bez výjimky.
  • Trénuj raději často a v nižší intenzitě než jen občas a do zničení.

Důležité je něco té přípravě dát. Protože i když alespoň na trať SPRINT se může přihlásit prakticky kdokoli v trochu slušné kondici, v závodě se ukáže, kdo se v zimě kousnul a šel trénovat, a kdo ne…

Klára