Swimrun s Klárou I. – Správný parťák pro swimrun je základ

5 února, 2020

Bodie a Doyle. Sherlock Holmes a doktor Watson. Vinnetou a Old Shatterhand. V každém dobrém příběhu má hrdina svého parťáka – někoho, na koho se může vždycky spolehnout a kdo mu kryje záda. Swimrun je už od prvopočátku postavený na stejném principu. Závod absolvujete ve dvojici jako tým, který musí zůstat pospolu – takže si i musíte hlídat, aby vám partner neuplaval nebo neutekl moc daleko.

Pravidlo o závodění ve dvojici vzniklo vlastně náhodou, když první neoficiální swimrun absolvovali jeho zakladatelé (pokud nevíte, jak to celé vzniklo, přečtěte si článek o historii swimrunu – je to opravdu hezký příběh). Existují dokonce dva důvody, proč jít jako tým. Jednak je závodění ve dvojici úplně jiný zážitek, než když je v tom člověk sám, jednak je bezpečnější mít s sebou partnera, se kterým na sebe navzájem dáváme pozor.

Můj první swimrun mě teprve čeká. O tomhle sportu se často dočtete, že dobře si vybrat partnera je někdy pro závod důležitější, než jestli má člověk ten nejlepší neoprén. Hledáte někoho, s kým budete fungovat jako tým a s kým se výkonnostně potkáváte. Můj výběr byl ale nakonec velmi jednoduchý. Svého životního partnera budu mít i jako parťáka pro závod.

Proč? Oba si chceme tenhle závod zkusit. Taky jsme sehraní. Umíme na sebe počkat, když jeden nemůže, a umíme se povzbudit, když má druhý menší krizi. Pro mě osobně je to dokonce důležitější, než abychom byli s partnerem sladění výkonnostně.

My například dokonale sladění rozhodně nejsme. Já o něco rychleji plavu, můj muž zase o dost rychleji běhá. Ve vodě možná použijeme lano, na souši uvidíme. Buď mě parťák do kopce potáhne, nebo na mě prostě počká, respektive poběžíme mým tempem. Nechystáme se trhat rekordy a vyhrát hned svou první akci a věříme, že nám to takhle bude fungovat. Přece jen už jsme spolu několik výživných sportovních akcí absolvovali a víme, že se dokážeme podržet.

Jestli tedy také přemýšlíte o tom, že swimrun vyzkoušíte, zvažte, s kým chcete do závodu jít a proč. A i kdyby se stalo, že nenajdete žádného nadšence, který by do toho s vámi šel, nevadí. Můžete si najít partnera na „swimrun seznamce“ (ano, to skutečně existuje), nebo můžete běžet a plavat single. Od letošního roku se totiž v Czech Swimrun Tour dají kratší tratě absolvovat i sólově. Přesto si myslím, že je pak zážitek ze závodu jiný, možná dokonce o něco chudší. Už jen proto, že se svým parťákem můžu po závodě u piva dlouze rozebírat, jaké to bylo, komu připsat za co zásluhy a hlavně, jak si to užijeme příště.

Klára