ENGLISH VERSION BELOW

Ahoj swimrunnerky a swimrunneři,

pokud vám chybí swimrun, nezoufejte – níže uvedené informace vám snad zlepší náladu 🙂

1/ Swimrun Kolín

Po úspěšném prvním ročníku v loňském roce se letos opět můžete těšit na prostředí aatmosféru Swimrunu Kolín, který se uskuteční poslední srpnovou neděli – 27.8.2023!

Registrace do závodu jsou možné online, a to až do středy 23.8.2023. Poté to bude možné ještě v den závodu přímo na místě. Více informací k závodu najdete v propozicích, kde se v blízké době objeví i trasy závodu.

Jediný swimrun v ČR, který má start a cíl na ostrově, pořádají opět kolegové ze Sportovního oddílu plavání v Kolíně, a to stejně jako loni jeden den po tradičním závodu v dálkovém plavání – Plaveckém memoriálu Hany Greenfieldové. Opět to dává možnost účastníkům obou závodů vyzkoušet si i jinou disciplínu – sobotní plavecký závod je na 1000m a neplatí se zde žádné startovné.

2/ Backwaterman swimrun se slevou!

Pokud ještě nevíte, co budete dělat druhou červencovou neděli, tak přinášíme další možnost - 9.7.2023 se totiž koná další ročník Backwaterman swimrunu u našich jižních sousedů. V areálu a okolí hradu Ottenstein a přilehlého jezera si budete moci zasoutěžit na tratích 10, 15, 25 a 35 km. Více informací najdete na oficiálních stránkách závodu, registrace pak jsou možné zde.

Pro případ, že ještě nejste přihlášeni, můžete využít 20% slevu na startovné pro Czech Swimrun Tour atlety! Stačí při registraci zadat slevový kód CzechSwimRun2023 a sleva je vaše!

Mějte se fajn, užívejte letních dnů, a třeba brzy na viděnou!

Organizační tým Sportovního plavání Kolín a Czech Swimrun Tour.

ENGLISH VERSION

Hello swimrunners,

if you miss the swimrun, don't worry - the information below will hopefully put you in a better mood 🙂

1/ Swimrun Kolín

After last year‘s success, this year you can again look forward to the environment and atmosphere of Swimrun Kolín, which will take place on the last Sunday in August - 27 August 2023!

Registration for the race is possible online until Wednesday 23 August 2023. After that, it will be possible on the raceday directly on the spot. You can find more information about the race in the proposals, kwhere the race routes will also appear in the near future.

The only swimrun in the Czech Republic, which has a start and finish on the island, is once again organized by colleagues from the Sports Swimming Department in Kolín, and just like last year, one day after the traditional long-distance swimming race - Hana Greenfield Swimming Memorial. Again, this gives the participants of both races the opportunity to try another discipline - Saturday's swimming race is 1000m and there is no entry fee.

2/ Backwaterman swimrun

If you still don't know what you're going to do on the second Sunday of July, we have another option for you - on July 9, 2023, the Backwaterman swimrun is taking place in our southern neighbors. You will be able to compete on 10, 15, 25 and 35 km courses in and around Ottenstein Castle and the adjacent lake. You can find more information on the official website of the race and registration is possible here.

If you are not registered yet, you can take advantage of a 20% discount on the entry fee for Czech Swimrun Tour athletes! Just enter the discount code CzechSwimRun2023 when registering and the discount is yours!

Take care, enjoy the summer days, and maybe see you soon!

The organizational team of Sports Swimming Kolín and the Czech Swimrun Tour.

 
 
 
 
 

Czech Swimrun Tour +420 732 323 774 info@swimruntour.cz www.swimruntour.cz fb / youtube