Jak na swimrun?!

16 dubna, 2018

Pokud byste si swimrun chtěli vyzkoušet, ale nejste si jistí, jestli na to jste připraveni, uvádíme níže pár poznatků či zkušeností z praxe.

  1. Rovnocenný parťák. Není důležité, abyste ve dvojici byli oba stejně rychlí ve vodě a/či v běhu, pokud pomyslíte na jednu základní pomůcku. Jakýkoli popruh či lano, max. 10 m dlouhé, kterým budete svázáni, vám velmi pomůže případné rozdíly ve výkonnosti smazat. Ve vodě se – taženi rychlejším kolegou sklouznete v jeho „stopě“ a na souši naopak vy můžete tažením pomoci kolegovi (přeci jen – při běhu trávíte cca 75% času ve vzduchu, takže to tažení není zas tak těžké;-) ).
  2. Nepodceňujte oblečení. Z osobní zkušenosti, ale i podle informací od ostatních swimrunnerů, mohu vřele doporučit neopren. V našich podmínkách bohatě postačí neopren „letní“ s krátkými rukávy a nohavicemi do 20°C vody, který se dá sehnat i za pár set korun a jistě jej využijete i na jiné aktivity;-)
  3. Kraul je super, ale prsama to jde taky;-) To jsem si vyzkoušel na vlastní kůži, a pokud vaše ego zkousne, že jste mezi těmi pomalejšími plavci, není to vůbec žádnou překážkou k tomu, abyste si swimrun také zkusili.
  4. Bezpečnost. Ačkoli to někteří mohou brát prestižně, stále je to jen závod. Navíc závod, který se koná na otevřené vodě. Takže i když chcete být co nejrychlejší a být v cíli dřív než váš soused Zbyšek, vždy do toho jděte jen tak, abyste si byli jistí, že všechny plavecké úseky bez problému zvládnete. Vaše bezpečnost by měla být na prvním místě.
  5. Trénink. Nikoli výkonnostní, ale pocitový! Předtím, než se postavíte na start, zkuste si alespoň jednou, jaké je to plavat v běžeckých botách a běžet v tom oblečení a botách, ve kterém vylezete z vody. Nejenom že si vyzkoušíte, jestli se vám ve vašem chystaném úboru dobře pohybuje jak na souši, tak ve vodě, ale především to bude nezapomenutelný zážitek pro vás i pro mnoho dalších lidí.

PS: Tímto bych chtěl poděkovat všem kolemjdoucím a návštěvníkům areálu v pražské Hostivaři dne 20. 6. 2017 za jejich nádherné udivené pohledy a komentáře, když jsem před nimi vylezl z vody, v neoprenu, běžeckých botách, sundal brýle z očí a vyběhl turnikety ven, jen abych nádrž oběhl a to samé ještě několikrát zopakoval zhruba ve 20ti minutovém intervalu. Děkuji 🙂