Bójky Swim Secure na míru swimrunnerům

25 května, 2020

Letošní novinkou na Czech Swimrun Tour je i sólo závod, který v Čechách poprvé proběhne 13.6. na Orlíku. Abychom zachovali maximální možnou bezpečnost, musí „sólisti“ na trať vyrazit vybaveni plaveckou bójkou (viz. pravidla, bod. 5.3). Pro sólo závod nutnost, pro dvojice možnot vzít na trasu např. i telefon, GPS lokátor nebo třeba namazaný chleba se salámem :). Pokud bójku nemáte, můžete si ji buď půjčit na závod za 100kč, nebo si ji rovnou pořídit. Za obě možnosti jsme vděčni našemu partneru swimaholic.cz, který je letos přiveze na Orlík, Slezskou Hartu i Slapy! Vše si tedy budete moct osahat, vyzkoušet a dozvědět se více od osob povolaných. Samozřejmě Swimaholic nepřiveze jen bójky, těšit se můžete určitě na více plaveckého vybavení.

Než se uvidíme na Orlíku, Samuel ze Swimaholicu pro vás připravil přehledného průvodce signálními a bezpečnostními bójkami.

Zajistit bezpečí, a často i život plavce, na otevřené vodě pomohou plavecké bójky. Díky výraznému osobnímu majáku je plavec zřetelně vidět a zamezí tak případnému střetu s loděmi, skútry i lidmi. Plavecké bójky mají i další výhody. Řekneme si, které to jsou a jak se bójky dělí.

Plavecké bójky můžeme rozdělit do tří skupin:
• Bójky s úložným prostorem
• Bójky bez úložného prostoru
• Bójky určené pro swimrun

Bójky s úložným prostorem jsou většinou dostupné v různých velikostních variantách. Nejmenší ve velikosti S až po XL (rozměry se mohou lišit v závislosti na typu bójky). Volba velikosti může také záležet na tom, jak rozměrné věci si chcete do bójky ukládat. Bójku si jednoduše připnete k pasu pomocí popruhu. Některé bójky jsou průhledné, abyste viděli na mobilní telefon nebo třeba stopky.

Bójky bez úložného prostoru bývají menší a v univerzálních velikostech. Jedná se o základní bójky, od kterých nečekáte žádné další benefity. Jejich použití je jednoduché – pomocí nastavitelného popruhu si ji uvážete kolem pasu a můžete vyrazit. Bójka nijak při plavání nepřekáží ani neobtěžuje. Ve vylepšené variantě mohou mít síťovaný úložný prostor, který je vhodný například na lahev.

Bójky určené pro swimrun jsou designované přesně pro potřeby tohoto sportu. Bójka s odnímatelnými popruhy, která funguje i jako batoh na záda, do kterého si můžete uložit všechny věci potřebné k závodu včetně doplňků (plavecké packy, ploutve nebo piškot). Všechny věci uvnitř bójky zůstanou suché díky lepeným švům.

Používání plaveckých bójek je velice jednoduché pro každého sportovce. Záleží, co každý sportovec od bójky očekává. Nejčastěji jsou plavecké bójky v oranžové barvě, ale mohou být dostupné i v jiných výrazných barvách. Výhodou je, že se o bójku můžete v případě nutnosti i přidržet, udrží dospělého člověka na hladině. Více informací o plaveckých bójkách si můžete přečíst v článku e-shopu Swimaholic.

Pozn. organizátorů: velmi bohatou a pěknou fotodokumentaci prezentující využití bójek v praxi nám v rámci swimrun Výzvy poskytla Kristina Bendová. Ke shlédnutí zde. Děkujeme.

Typy bójek od Swim Secure